هرآنچهبایددرموردواکسنآنفولانزابدانید

هر آنچه باید در مورد واکسن آنفولانزا بدانید

هر ساله بیماری آنفولانزا تعداد زیادی را درگیر می کند و بسیاری از آن ها را در خطر مرگ قرار می دهد. برای محافظت در برابر ویروس آنفولانزا و تقویت سیستم ایمنی بدن، فرد می تواند واکسن آنفولانزا دریافت کند. آیا می دانید نحوه عملکرد این واکسن چگونه است؟ ایمنی واکسن آنفولانزا تا چه مدت طول می کشد؟ دریافت واکسن آنفولانزا برای چه کسانی ضروریست؟ پاسخ تمامی این سوالات را در این مقاله به طور جامع و کامل گفته ایم.

 

بیماری آنفولانزا چیست؟

آنفولانزا در واقع یک عفونت ویروسی است که به گلو، ریه و باقی اعضای سیستم تنفسی حمله می کند و آن ها را درگیر می‌ کند. اکثر اوقات آنفولانزا به صورت خود به خود درمان می شود اما گاهی سبب عوارضی شدید و حتی مرگ آور در بیماران می ‌شود. تب، سرفه، تنگی نفس، گلو درد، آبریزش یا گرفتگی بینی، درد عضله یا بدن درد و سردرد از علائم بیماری آنفولانزا می باشد.

ویروس آنفولانزا دارند، با سرفه و عطسه می توانند ویروس را وارد هوا کنند و ممکن است افرادی که در فاصله یک متری یا کمتر در کنار بیمار قرار گرفته ‌اند، به ویروس آنفولانزا آلوده شوند. از دیگر روش های انتقال آنفولانزا استنشاق هوای آلوده یا استفاده از وسایل شخصی بیمار می باشد.

بیمار در صورت اقدام به درمان سریع، بعد از حدود پنج روز بهتر می‌ شود، اما گاهی بیماری آنفولانزا یک هفته یا بیشتر ادامه دار می شود و شاید فرد تا یکی دو هفته همچنان احساس بی حالی کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری آنفولانزا، می توانید مقاله آنفولانزا چیست؟ انواع و علائم آن را مطالعه کنید.

 

نحوه عملکرد واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا شامل ویروس‌ هایی است که در فصول آینده، شایع تر هستند و با تحقیقات و نظارت ‌های گسترده ‌ای تولید می شوند. به طور کلی واکسن ‌های آنفلوانزا در برابر ۲ نوع ویروس آنفولانزا A و ویروس آنفلوانزا B ایمنی ایجاد می ‌کنند.

واکسن های آنفولانزا ۳ ظرفیتی یا ۴ ظرفیتی هستند که واکسن‌ های آنفولانزا سه ظرفیتی از بدن در مقابل ۳ ویروس آنفولانزا محافظت می کند و شامل دو ویروس آنفولانزا A و ویروس آنفلوانزا B می باشد. واکسن ‌های آنفولانزا ۴ ظرفیتی، از ابتلا به دو ویروس آنفولانزا A و دو ویروس آنفولانزا B جلوگیری می کنند.

 

چقدر طول می کشد تا واکسن آنفولانزا اثر کند؟

دو هفته بعد از دریافت واکسن آنفولانزا، بدن با تولید آنتی بادی، سبب افزایش مقاومت در برابر ویروس آنفولانزا می شود. البته در این دو هفته، بدن همچنان در خطر ابتلا به ویروس آنفولانزا می باشد؛ لذا باید مراقبت‌ های لازم را انجام دهد.

همچنین ممکن است فرد همراه با سایر عفونت‌های تنفسی، به آنفولانزا نیز مبتلا شود، پس رعایت پروتکل‌ های بهداشتی اهمیت بسیاری دارد.

می توانید داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا را از داروخانه رضوی پور تهیه کنید و برای درمان این بیماری، بهترین روش های درمان آنفولانزا را مطالعه کنید.

 

ایمنی واکسن آنفولانزا تا چه مدت است؟

فرقی نمی کند فرد واکسن زده باشد یا قبلا به ویروس آنفولانزا مبتلا شده باشد، با گذشت زمان ایمنی بدن در برابر ویروس آنفولانزا کاهش پیدا می کند. همچنین ویروس ‌های آنفولانزا مدام تغییر می کنند؛ لذا اگر فرد سال قبل واکسن آنفولانزا زده باشد، به احتمال زیاد تاثیری برای سال پیش رو ندارد و واکسن آنفولانزا از بدن محافظت نمی کند.

می توان گفت واکسن آنفولانزا فقط برای یک سال پیش رو، در بدن ایمنی ایجاد می کند و هر ساله باید این واکسن تجدید شود تا در برابر ویروس ‌های آنفولانزا موثر باشد.

 

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا

از آنجایی که حداکثر ایمنی واکسن آنفولانزا مدت کوتاهی پس از واکسیناسیون به دست می ‌آید و با گذشت زمان، اثرگذاری واکسن کاهش میابد، درصورتی که فرد در تابستان به دریافت واکسن آنفولانزا اقدام کند، ممکن است تا ماه‌ های بهمن و اسفند، ایمنی بدن کاهش یابد و فرد بیشتر مستعد ابتلا به بیماری آنفولانزا شود.

بهترین زمان دریافت واکسن آنفولانزا، قبل از شیوع آنفولانزا در کشور است. می توان گفت ماه مهر و آبان بهترین ماه برای دریافت واکسن آنفولانزا است. درصورتی که فرد کمی دیرتر واکسن بزند، مشکلی ندارد زیرا شیوع آنفولانزا معمولا تا ماه اسفند و یا حتی فروردین طول می‌ کشد.

 

عوارض واکسن آنفولانزا چقدر طول می کشد؟

همانطور که گفتیم واکسن آنفولانزا شامل ویروس‌ های شایع است که غیرفعال شده اند؛ لذا با زدن واکسن آنفولانزا، فرد به بیماری آنفولانزا مبتلا نمی شود و عوارض بعد از آن، به معنای مبتلا شدن به ویروس آنفولانزا نیست. معمولا عوارض واکسن آنفولانزا خفیف است و در حالت کلی، چند روز بیشتر طول نمی‌ کشد.

این عوارض به شرح زیر است:

-        قرمزی، تورم یا درد در محل تزریق

-        تب پایین

-        بدن درد

 

عوامل موثر در ایمنی واکسن آنفولانزا

ویروس های آنفولانزا در هر فصل تغییر می کنند و دچار جهش می شوند؛ بنابراین واکسن ‌های آنفولانزا به طور مداوم در حال تغییر و تکامل هستند. محققان ویروس های خاص را در واکسن قرار می دهند اما ممکن است ویروس آنفولانزا موجود در واکسن با ویروسی که شایع است، مطابقت نداشته باشد؛ لذا می تواند اثربخشی واکسن آنفولانزا را کاهش دهد.

یکی دیگر از عوامل موثر در اثربخشی واکسن آنفولانزا، سن می باشد که هر چه بیشتر باشد، سیستم ایمنی بدن نیز ضعیف ‌تر می ‌شود. محققان این واکسن را با دوز بالا برای افراد ۶۵ سال و بالاتر تایید کرده اند. همچنین اولین باری که کودکان بین ۶ ماه تا ۸ سال اقدام به دریافت واکسن آنفولانزا می کنند، باید در دو دوز واکسن آنفولانزا را بزنند تا بدنشان به اندازه کافی مقاوم شود.

توجه داشته باشید احتمال مبتلا به بیماری آنفولانزا در کسانی که واکسن آنفولانزا دریافت می کنند همچنان هست. اما اگر فرد پس از دریافت واکسن آنفولانزا، دچار بیماری شود، شدت علائم آن کم تر خواهد شد.

 

تزریق واکسن آنفولانزا برای چه کسانی ضروری است؟

کلیه افراد بالای ۶ ماه هر ساله می توانند به دریافت واکسن آنفولانزا اقدام کنند، اما دریافت این واکسن برای افراد زیر ضروری است:

-        افراد بالای ۵۰ سال

-        اشخاصی که بیماری ‌های مزمن دارند.

-        افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.    

-        کودکان بین ۶ ماه تا ۵ سال    

-        اشخاص ۱۸ سال و کمتر که از آسپرین به عنوان یک دارو برای درمان استفاده می ‌کنند.

-        خانم‌های باردار و همچنین زنان تا ۲ هفته بعد از بارداری       

-        کارکنان مراکز درمانی

 

2022-11-20T15:32:00+03:30
بهترینروشهایدرمانآنفولانزا

بهترین روش های درمان آنفولانزا

بیماری آنفولانزا یک عفونت ویروسی است که به گلو، ریه و باقی اعضای سیستم تنفسی حمله می کند. این بیماری به شدت واگیر دار است و در صورت مشاهده علائم اولیه آبریزش بینی و سرفه، باید به سرعت به درمان آن اقدام کرد. موثرترین روش های درمان آنفولانزا چیست؟ در این مقاله روش هایی در جهت کمک به بهبود بیماری آنفولانزا معرفی کرده ایم.

 

بیماری آنفولانزا چیست؟

آنفولانزا در واقع یک عفونت ویروسی است که به گلو، ریه و باقی اعضای سیستم تنفسی حمله می کند و آن ها را درگیر می‌ کند. اکثر اوقات آنفولانزا به صورت خود به خود درمان می شود اما گاهی سبب عوارضی شدید و حتی مرگ آور در بیماران می ‌شود.

ویروس آنفولانزا بسته به شرایط محیطی، امکان دارد تا چندین ساعت در محیط زنده بماند و بسته به نوع ویروس، در برابر گرما و PH پایین آسیب ‌پذیر می باشد. ویروس آنفولانرا حلال در چربی است، لذا به مواد شوینده حساس است.

افرادی که ویروس آنفولانزا دارند، با سرفه و عطسه می توانند ویروس را وارد هوا کنند و ممکن است افرادی که در فاصله یک متری یا کمتر در کنار بیمار قرار گرفته ‌اند، به ویروس آنفولانزا آلوده شوند. از دیگر روش های انتقال آنفولانزا استنشاق هوای آلوده یا استفاده از وسایل شخصی بیمار می باشد.

بیمار در صورت اقدام به درمان سریع، بعد از حدود پنج روز بهتر می‌ شود، اما گاهی بیماری آنفولانزا یک هفته یا بیشتر ادامه دار می شود و شاید فرد تا یکی دو هفته همچنان احساس بی حالی کند.

 

علائم آنفولانزا

علائم آنفولانزا به شرح زیر است:

-        تب یا احساس تب

-        لرز و تعریق

-        سرفه خشک و مداوم

-        تنگی نفس

-        گلو درد

-        آبریزش یا گرفتگی بینی

-        درد عضله یا بدن درد

-        سردرد

-        چشم درد

-        احساس خستگی و ضعف

-        استفراغ و اسهال

علائم آنفولانزا کودکان متفاوت است و شامل تنگی نفس، لب ‌های کبود، درد در قفسه سینه، از دست رفتن آب بدن کودک، درد شدید و تشنج می شود که در صورت مشاهده، سریعا باید به پزشک مراجعه شود.

 

تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا

می توان گفت آنفولانزا در مقایسه با سرماخوردگی، میزان مرگ و میر بیشتری دارد. به طور کلی علائم بیماری انفولانزا شدیدتر از بیماری سرماخوردگی می باشد و دوره ماندگاری بیشتری دارد.

سرماخوردگی و آنفولانزا یکی از شایع ترین بیماری ها می باشد و علائم مشابه ای دارند؛ اما اگر بخوایم تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا را بررسی کنیم، می توانیم علائم آن ها را با هم مقایسه کنیم:

-        گلودرد هم در آنفولانزا و هم در سرماخوردگی بسیار شایع و شدید می باشد.

-        تب، سردرد، خستگی و ضعف، سرفه در آنفولانزا شدید می باشد، در حالی که این علائم در سرماخوردگی خفیف و جزئی می باشد.

-        همچنین اسهال ممکن است در آنفولانزا برای کودکان رخ دهد.

-        آبریزش بینی یا گرفتگی بینی بیشتر در سرماخوردگی اتفاق میفتد.

برای مطالعه بیشتر در این مورد می توانید به مقاله تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟ مراجعه کنید.

درمان آنفولانزا

درمان خانگی آنفولانزا

با انجام برخی از کارها در خانه، می توان به بهبود آنفولانزا کمک کرد:

مصرف نوشیدنی ها و آب: فرد بیمار به علت مبارزه با بیماری آنفولانزا دچار کم آبی است؛ لذا نوشیدن مایعات واجب و ضروری است و آب از دست رفته‌ بدن را تامین می کند. مایعات گرم مثل آب استخوان یا آبگوشت و همچنین آب میوه تازه به رفع احتقان بینی و سینوس‌ ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

 

استراحت کافی: استراحت در دوران نقاهت بسیار ضروری است و سبب افزایش انرژی بدن برای مبارزه با ویروس آنفولانزا می شود.

 

مصرف زینک: یکی از راهکاری های موثر، استفاده از مواد غذایی و مکمل ‌های حاوی زینک می باشد که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می ‌شود. تخم مرغ، دانه و مغزهای گیاهی، گوشت قرمز، عدس، نخود، لوبیا و آجیل حاوی مقادیر قابل توجهی زینک هستند.

 

دمنوش برای درمان آنفولانزا: مصرف گیاهان مختلف به صورت دمنوش، می تواند به درمان آنفولانزا کمک کند. گیاهان کمک کننده به درمان آنفولانزا به شرح زیر است:

-       چای سبز: چای سبز با داشتن آنتی اکسیدان، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و با داشتن ماده ‌ای شیمیایی به نام اپی گالوکاتچین گالات، در مهار ویروس آنفولانزا موثر است.

 

-       چای بادرنجبویه: این گیاه خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی و همچنین ویتامین C دارد که سبب دفاع از بدن در برابر ویروس آنفولانزا و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

 

-       چای دارچین: دارچین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است که در درمان آنفولانزا موثر می باشد.

 

-       برگ اکالیپتوس: این گیاه به کاهش تب و درمان بیماری آنفولانزا کمک می کند.

 

-       زنجبیل: نوشیدن چای زنجبیل نه تنها باعث دفاع از بدن در برابر فاکتورهای بیماری‌ زا می شود، بلکه احتقان بینی و گلو را از بین می برد و باعث بهبود سایر علائم آنفولانزا نیز می شود.

 

درمان خانگی آنفولانزا با بخور: رطوبت سبب تسکین تورم بینی و ریه می شود و عامل بیماری ‌زا را از بین می برد؛ لذا دستگاه بخور برای درمان آنفولانزا موثر است. از فواید بخور دادن می توان به باز کردن راه‌های تنفسی، کاهش سرفه‌ ها و جلوگیری از رشد سریع ویروس آنفولانزا اشاره کرد.

 

داروی درمان آنفولانزا

در کنار درمان خانگی آنفولانزا، در صورت تشدید علائم بیماری، باید به پزشک مراجعه شود و به تجویز او دارو مصرف شود. دقت داشته باشید داروهای زیر، به دستور پزشک باید مصرف شوند:

مسکن ‌ها: مسکن ‌هایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن به تسکین دردهای عضلانی، سردرد و تب کمک می کنند.

 

اکسپکتورانت: اکسپکتورانت سبب کاهش ترشحات سینوسی می شود و سردرد و سرفه را تسکین می دهد.

 

داروهای ضد احتقان: این داروها در رفع گرفتگی، آبریزش بینی و فشار وارده بر سینوس ‌ها و گوش ها موثر می باشند.

از داروخانه رضوی پور می توانید داروی سرماخوردگی و آنفولانزا تهیه کنید.

 

تاثیر واکسن آنفولانزا

یکی از روش های پیشگیری و کنترل بیماری آنفولانزا، انجام واکسیناسیون می باشد. می توان در ماه آذر یا حتی دیرتر برای دریافت واکسن اقدام کرد اما بهترین زمان برای انجام این کار، ماه مهر و آبان است.

واکسن آنفولانزا موجب تولید آنتی بادی در بدن می‌شود که از بدن در مقابل ویروس آنفولانزا محافظت می کند و احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می ‌دهد. برای مطالعه بیشتر در مورد واکسن آنفولانزا می توانید به مقاله هر آنچه باید در مورد واکسن آنفولانزا بدایند، مراجعه کنید.

2022-11-20T12:45:00+03:30
آنفولانزاچیست؟انواعوعلائمآن

آنفولانزا چیست؟ انواع و علائم آن

بیماری آنفولانزا یکی از شایع ترین بیماری ها می باشد که با سرد شدن هوا، افزایش می یابد و افراد زیادی را درگیر می کند. عطسه، سرفه و احساس خستگی از علائم آنفولانزا می باشد و اگر تشدید شود، نیازمند درمان است. لذا در این مقاله، از علائم بیماری آنفولانزا، انواع آن، روش های تشخیص آن، پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و در نهایت درمان آنفولانزا گفته ایم.

 

بیماری آنفولانزا چیست؟

آنفولانزا در واقع یک عفونت ویروسی است که به گلو، ریه و باقی اعضای سیستم تنفسی حمله می کند و آن ها را درگیر می‌ کند. اکثر اوقات آنفولانزا به صورت خود به خود درمان می شود اما گاهی سبب عوارضی شدید و حتی مرگ آور در بیماران می ‌شود.

ویروس آنفولانزا بسته به شرایط محیطی، امکان دارد تا چندین ساعت در محیط زنده بماند و بسته به نوع ویروس، در برابر گرما و PH پایین آسیب ‌پذیر می باشد. ویروس آنفولانرا حلال در چربی است، لذا به مواد شوینده حساس است.

 

انواع آنفولانزا

بیماری آنفولانزا به چهار نوع A، B، C و D تقسیم بندی می شود. نوع A و B آنفولانزا عامل بیشتر همه گیری ‌های واگیردار و سالانه می باشد و نوع C آن مانند سرماخوردگی‌ های ساده ‌تر است که شدت کمتری دارد و رایج تر است. نوع D بیمار آنفولانزا تنها برای دام‌ های زنده بیماری زایی می‌ کند.

 

آنفولانزا نوع A

نوع A بیماری آنفولانزا در بین انسان، حیوانات و پرندگان رایج است. این نوع با داشتن دو نوع پروتئین به نام‌های HA (هماگلوتینین) و NA (نورآمینیداز) در سطح خود، جهش پذیر می باشد و طیف وسیعی از انواع ویروس ‌های آنفولانزا نوع A را ایجاد می کند. سه گونه شناخته شده نوع A آنفولانزا به شرح زیر است:

آنفولانزا H1N1: به این نوع، آنفولانزا خوکی یا اسپانیایی نیز می گویند که مرگبارترین ویروس پاندمیک آنفولانزا می باشد و این ویروس در سال ۱۹۱۸ و ۲۰۰۹ میلادی، عامل پاندمی بود.

 

آنفولانزا H3N2: این نوع جهش یافته آنفولانزا H1N1 می باشد که در سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ یکی از عامل ‌های پاندمی بود. انسان، خوک، پرندگان و کلیه پستانداران، می توانند به این ویروس آلوده شوند.

 

آنفولانزا H5N1: آنفولانزا پرندگان یا آنفولانزا H5N1 در سال ۲۰۰۵ گزارش شد و در ابتدا، در پرندگان وحشی آشکار شد، بعد از آن در پرندگان اهلی و در نهایت در انسان خود را نشان داد. این نوع یکی از انواع آنفولانزا های مرغی می باشد که سبب ایجاد عفونت‌ های شدید می شود و میزان مرگ و میر بسیار بالایی دارد. علائم آنفولانزای مرغی شامل سرفه خشک، تب بالای ۳۸ درجه، صدای خش دار، آبریزش بینی و درد استخوان‌ ها می باشد.

 

آنفولانزا نوع B

تاکنون آنفولانزا نوع B فقط در انسان دیده شده است و شدت و قدرت کمتری نسبت به آنفولانزا نوع A دارد.

 

آنفولانزا نوع C

آنفولانزا نوع C، از نوع A و B ضعیف ‌تر است و به عنوان سرماخوردگی ساده ویروسی یاد می شود. آنفولانزا نوع C پس از چند روز و به سادگی رفع می شود و معمولا باعث همه گیری وسیع نمی ‌شود.

 

آنفولانزا نوع D

این نوع اغلب بر دام ها اثر می گذارد و موردی از ابتلای انسان به آنفولانزا نوع D گزارش نشده است.

 

علائم آنفولانزا

در ابتدا ممکن است آنفولانزا مانند سرماخوردگی عادی، علائمی مثل آبریزش بینی، عطسه و گلودرد داشته باشد؛ اما معمولا به آرامی پیشرفت می ‌کند و علائم آن شدیدتر می شود. در مقاله موجود در سایت داروخانه رضوی پور می توانید درمورد تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا بخوانید.

علائم آنفولانزا به شرح زیر است:

-        تب یا احساس تب

-        لرز و تعریق

-        سرفه خشک و مداوم

-        تنگی نفس

-        گلو درد

-        آبریزش یا گرفتگی بینی

-        درد عضله یا بدن درد

-        سردرد

-        چشم درد

-        احساس خستگی و ضعف

-        استفراغ و اسهال

علائم آنفولانزا کودکان متفاوت است و شامل تنگی نفس، لب ‌های کبود، درد در قفسه سینه، از دست رفتن آب بدن کودک، درد شدید و تشنج می شود که در صورت مشاهده، سریعا باید به پزشک مراجعه شود.

 

روش ‌های تشخیص آنفولانزا

در حالت عادی فرد بیمار با مراجعه به پزشک، بیماری خود را تشخیص می دهد اما اخیرا با بروز بیماری ‌هایی مانند سرماخوردگی و کرونا، انجام تست‌ های مختلف آزمایشگاهی مانند تست ‌های سرولوژی، برای تشخیص آنفولانزا، دقیق تر می باشد.

به صورت کلی تشخیص آنفولانزا در ۳ مرحله انجام می شود:

1-   بررسی شخصی و اظهارات بیمار به پزشک: بیمار علائم اولیه دارد و شدت بیماری او طی ساعات اولیه و روز اول تا دوم افزایش یافته است.

2-   معاینه بالینی توسط پزشک: بیمار به پزشک مراجعه می کند و با چکاب حفره گوش، انتهای گلو و گوش دادن به صدای ریه ‌ها بیماری تشخیص داده می‌ شود و پزشک داروهای آنتی بیوتیک تجویز می کند.

3-   تست ‌های آزمایشگاهی به دستور پزشک معالج: آزمایش ‌های تشخیص بیماری آنفولانزا، تست‌های مختلفی مثل تست آنتی بادی آنفولانزا یا تست ‌های ژنتیک مولکولی مثل تست آر تی پی سی آر دارد که مشخص کننده ویروس آنفولانزا می باشد.

 

روش‌ های درمان آنفولانزا

بسته به شدت بیماری آنفولانزا، روش درمان آن نیز فرق می کند. می‌ توان درمان را به دو روش درمان خانگی و درمان با دارو تقسیم کرد:

درمان خانگی آنفولانزا

-        مصرف کافی مایعات مانند آب ولرم و جوشیده، سوپ داغ، دم نوش ‌های گرم، آب میوه ‌های طبیعی

-        شستن مداوم دست با آب و صابون و رعایت نظافت شخصی.

-        غرغره آب نمک

-        استراحت کافی

پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین روش های درمان آنفولانزا را که در آن به طور جامع و کامل درمورد درمان بیماری آنفولانزا گفته ایم، مطالعه کنید.

درمان دارویی آنفولانزا

درصورتی که علائم آنفولانزا شدت گرفت، بیمار می بایست به پزشک مراجعه کند و دارویی که پزشک تجویز می کند را، مصرف کند. از داروخانه رضوی پور می توانید داروی سرماخوردگی و آنفولانزا تهیه کنید.

 

چگونه از آنفولانزا پیشگیری کنیم؟

با رعایت نکات زیر می ‌توان از ابتلا به ویروس آنفولانزا پیشگیری کرد:

-        تزریق واکسن آنفولانزا در زمان مناسب

-        شست و شوی مداوم دست و صورت

-        خرید ماسک فیلتر دار

-        خودداری از روبوسی و دست دادن به افراد

-        رعایت رژیم غذایی ساده و سالم

-        استفاده مداوم از محلول آنتی باکتریال

-        عدم استعمال دخانیات و عدم مصرف مواد مخدر

 

چه کسانی بیشتر در معرض خطر بیماری آنفولانزا هستند؟

افراد زیر بیشتر در معرض ابتلا به ویروس آنفولانزا هستند:

-        کودکان زیر یک سال

-        افراد سالمند بالای ۶۵ سال

-        افرادی که از بیماری ‌های نقص سیستم ایمنی رنج می ‌برند.

-        افرادی که در اماکن عمومی رفت و آمد بیشتری دارند.

2022-11-20T12:26:00+03:30
تفاوتسرماخوردگیوآنفولانزاچیست؟

تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

سرماخوردگی و آنفولانزا از شایع ترین بیماری های امروزه هستند که علائم مشابهی دارند و ممکن است اغلب با هم اشتباه گرفته شوند. اما چگونه می توان تشخیص داد که فرد به بیماری سرماخوردگی دچار شده است یا آنفولانزا؟ تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا در چیست؟ درمان هر کدام از این بیماری ها چگونه است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا از علائم سرماخوردگی، علائم آنفولانزا و درمان هر یک از آن ها مطلع شوید.

 

سرماخوردگی و علائم آن

سرماخوردگی یک بیماری واگیردار و ویروسی مربوط به بینی و گلو می باشد. دویست نوع ویروس می توانند سبب سرماخوردگی شوند اما متدوال ترین عامل بیماری سرماخوردگی، راینو ویروس ‌ها می باشند.

این ویروس ها تا مدت طولانی در محیط فعال می مانند و با از دست به بینی و چشم ها منتقل می شوند. همچنین این ویروس ها می توانند از طریق عطسه، سرفه و تماس با اشیا آلوده یا افراد به بدن منتقل شود.

میزان مبتلایان به سرماخوردگی اغلب در فصل پاییز و زمستان افزایش می یابد. سرماخوردگی معمولا خطر مرگ برای انسان ندارد و برطرف می شود. در بعضی شرایط و نوزادان و افراد مسن ممکن است به عفونت‌های تنفسی مثل برونشیت منجر شود که برای سلامت فرد خطر محسوب می شود.

اولین علائم سرماخوردگی عطسه، سر درد و خستگی می باشد و علائم سرفه، آبریزش بینی، تب و گلو درد در ادامه ممکن است رخ دهد. دوره نقاهت این بیماری معمولا بین هفت تا ده روز است ولی ممکن است برخی علائم تا سه هفته طول بکشد، مخصوصا اگر فرد اغلب سیگار می کشد.

 

آنفولانزا و علائم آن

بیماری آنفولانزا، یک بیماری ویروسی حاد تنفسی است و با سرفه و عطسه می تواند به دیگران منتقل شود. همچنین بیماری آنفولانرا از طریق استنشاق هوای آلوده و لمس سطوح آلوده به ویروس منتقل می شود. این بیماری شیوع کمتری دارد اما آمار مرگ بیشتری را به خود اختصاص داده است. گزارشات مربوط به آنفولانزا خبر از میزان مرگ و میر سالانه ۳۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر در سراسر دنیا می دهد.

گلو درد، درد عضلانی، گرفتگی گلو، سرفه و تب از علائم آنفولانزا می باشد. در بیماری آنفولانزا اغلب درجه تب ۳۷ تا ۴۰ درجه سانتی گراد می باشد و در کودکان این درجه افزایش می یابد. آنفولانزا خستگی، ضعف و درد را برای بیمار تا مدت ها به همراه دارد و ممکن است تا ۳ هفته و یا حتی طولانی ‌تر، این علائم طول بکشد. برای مطالعه بیشتر در مورد بیماری آنفولانزا می توانید به مقاله آنفولانزا چیست؟ انواع و علائم آن مراجعه کنید.

 

مقایسه سرماخوردگی و آنفولانزا

می توان گفت آنفولانزا در مقایسه با سرماخوردگی، میزان مرگ و میر بیشتری دارد. به طور کلی علائم بیماری انفولانزا شدیدتر از بیماری سرماخوردگی می باشد و دوره ماندگاری بیشتری دارد.

سرماخوردگی و آنفولانزا یکی از شایع ترین بیماری ها می باشد و علائم مشابه ای دارند؛ اما اگر بخوایم به صورت تخصصی تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا را بررسی کنیم، می توانیم علائم آن ها را با هم مقایسه کنیم:

-        گلودرد هم در آنفولانزا و هم در سرماخوردگی بسیار شایع و شدید می باشد.

-        تب، سردرد، خستگی و ضعف، سرفه در آنفولانزا شدید می باشد، در حالی که این علائم در سرماخوردگی خفیف و جزئی می باشد.

-        همچنین اسهال ممکن است در آنفولانزا برای کودکان رخ دهد.

-        آبریزش بینی یا گرفتگی بینی بیشتر در سرماخوردگی اتفاق میفتد.

 

پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا

یکی از مهم ترین کارها برای پیشگیری از ابتدا به سرماخوردگی یا آنفولانزا، شستن مکرر دست ها می باشد که باید دست ها به مدت حداقل 20 ثانیه شسته شود تا آلودگی ها کاملا از بین بروند.

واکسن آنفولانزا سبب پیشگیری از آنفولانزای فصلی می شود، که معمولا آنفولانزای فصلی در ماه ‌های بهمن و اوایل اسفند بیشتر دیده می شود. بعد از دو هفته پس از مصرف واکسن آنفولانزا، بدن با تولید آنتی بادی‌، فرد را از ابتلا به آنفولانزا محافظت می‌کند. برای کودکانی که برای اولین بار واکسن دریافت می‌کنند، نیازمند به دو دوز جداگانه واکسن، به فاصله یک ماه می باشد.

اگر فرد در معرض افراد مبتلا به آنفولانزا قرار گرفته است، می تواند با مصرف دارو های ضد ویروسی از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری کند. همچنین برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا می توان دارو و شربت های تقویت سیستم ایمنی بدن را استفاده کرد. نمونه ای از این دارو را در پیج اینستاگرام داروخانه دکتر رضوی پور می توانید مشاهده کنید.

 

درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

برای درمان سرماخوردگی معمولا از داروهای مسکن‌ مانند استامینوفن و ایبوپروفن، شربت سرماخوردگی، شربت سرفه و اسپری ‌های ضد احتقان بینی استفاده می شود. فرد بیمار ضمن مصرف دارو، باید رعایت های لازم را در خانه انجام بدهد که شامل استراحت کردن به مقدار کافی، نوشیدن مایعات، غرغره کردن آب نمک، خودداری از مصرف کافئین و استفاده از دستگاه بخور می باشد.

در جهت درمان آنفولانزا، فرد ضمن مصرف آب و مایعات فراوان، باید استراحت کافی نیز داشته باشد تا بدن انرژی مبارزه با ویروس آنفولانزا را حفظ کند. همچنین مصرف دمنوش چای سبز، چای بادرنجبویه، چای دارچین، برگ اکالیپتوس و زنجبیل می تواند در درمان آنفولانزا موثر باشد.

برای کوتاه شدن دوران درمان بیماری آنفولانزا، می توان از داروهای مختلفی استفاده کرد. لازم به ذکر است که مصرف این داروها باید حتما با تجویز پزشک باشد. انواع مسکن‌ ها مانند استامینوفن و ایبوپروفن می توانند به تسکین درد های عضلانی، سردرد و تب کمک کنند. همچنین مصرف شربت اکسپکتورانت سبب کاهش ترشحات سینوسی، سردرد و سرفه می شود.

از دیگر داروهای موثر در درمان آنفولانزا می توان به داروهای ضد احتقان اشاره کرد که در رفع گرفتگی و آبریزش بینی و همچنین فشار وارده بر سینوس ‌ها و گوش‌ ها موثر است.

برای خرید داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا در سایت داروخانه رضوی پور، کلیک کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

فرد در صورت مشاهده علائم شدید زیر، حتما باید به پزشک مراجعه کند:

-        تب پایدار: اگر تب بیش از سه روز پایدار باشد، می تواند نشانه‌ عفونت باکتریایی باشد که باید حتما درمان شود.

-        بلع دردناک: بالاتر گفتیم که گلودرد از علائم شایع سرماخوردگی و آنفولانزا می باشد، اگر این علائم شدید باشد، ممکن است به معنی گلو درد باکتریایی باشد که نیاز به درمان توسط پزشک دارد.

-        سرفه مداوم: اگر بعد از دو تا سه هفته سرفه برطرف نشود، ممکن است برونشیت باشد و باید آنتی بیوتیک مصرف شود.

-        سردرد و گرفتگی بینی پایدار: ممکن است با گرفتگی و انسداد سینوس ‌ها، عفونت سینوسی یا سینوزیت اتفاق بیفتد که نیاز به آنتی بیوتیک دارد.

2022-11-20T12:13:00+03:30
تفاوتآلرژیوسرماخوردگی

تفاوت آلرژی و سرماخوردگی

آلرژی و سرماخوردگی هر دو علائمی بسیار مشابه به هم دارند که گاهی تشخیص آن ها حتی برای پزشک نیز سخت می شود؛ اما هر کدام از آن ها اگر علائم شدیدی از خود بروز دهند، برای سلامتی انسان خطر محسوب می شوند و باید درمان مخصوص به خود شوند. لذا دانستن علائم و چگونگی تشخیص آلرژی و سرماخوردگی و تفاوت آن ها با یکدیگر، لازم و ضروری می باشد. در این مقاله در مورد علائم آلرژی و سرماخوردگی، تفاوت آن ها و تشخیص آن ها سخن گفته ایم.

 

آلرژی و علائم آن

وقتی سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی واکنش نشان می دهد، آلرژی یا حساسیت اتفاق میفتد. در این حالت، سیستم دفاعی بدن به علت تشخیص یک آلرژن مضر، آنتی بادی تولید می کند و واکنش آن می تواند سبب التهاب پوست، سینوس ها، مجاری تنفسی یا دستگاه گوارش شود.

شدت واکنش ها و علامت های سیستم عصبی بدن در افراد مختلف، متفاوت می باشد و علامت های شدید آلرژی می تواند خطرناک باشد. می توان گفت اکثر آلرژی ها یا حساسیت ها درمانی ندارند، اما با انجام برخی راهکارها، می توان واکنش ها و علائم آن را کاهش داد.

برخی از علائم آلرژی به شرح زیر است:

-        گرفتگی یا آبریزش بینی

-        عطسه

-        خارش چشم

-        گرفتگی سینوس‌

-        کهیر

-        تورم دهان و زبان

-        آنافیلاکسی

-        خارش و تورم پوستی

-        قرمزی پوست

لازم به ذکر است که با توجه به نوع آلرژی، علائم آن نیز می تواند متفاوت باشد. برای آشنا شدن با انواع آلرژی و علائم آن، می توانید به مقاله آلرژی چیست؟ انواع و درمان آن مراجعه کنید.

 

سرماخوردگی و علائم آن

سرماخوردگی، عفونت ویروسی بینی و گلو می باشد. کودکان زیر 6 سال بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند و بزرگسالان به طور متوسط 2 الی 3 بار به سرماخوردگی مبتلا می شوند.

معمولا بیماری سرماخوردگی 1 هفته تا 10 طول می کشد تا کاملا بهبود یابد؛ البته ممکن است علائم آن برای افرادی که سیگار مصرف می کنند، ماندگار تر و طولانی تر باشد.

برخی از علائم سرماخوردگی به شرح زیر است:

-        گرفتگی یا آبریزش بینی

-        گلو درد

-        سرفه

-        بدن ‌درد یا سردرد خفیف

-        عطسه کردن

-        تب خفیف

-        احساس ناخوشی و بی‌ حالی

خیلی از افراد سرماخوردگی را با آنفولانزا اشتباه می گیرند زیرا علائم مشابه به هم دارند؛ برای اطلاعات بیشتر در این مورد، می توانید مقاله تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟ را مطالعه کنید.

 

تفاوت آلرژی و سرماخوردگی

معمولا آلرژی فصلی با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود، زیرا علائم انواع دیگر آلرژی مثل آلرژی به غذا یا حساسیت به حیوانات خانگی، شباهتی با علائم سرماخوردگی ندارند. لذا اگر فردی هر سال در یک فصل علائمی از خود نشان دهد، ممکن است مبتلا به آلرژی فصلی باشد؛ هر چند علائم آلرژی فصلی و سرماخوردگی تقریبا یکسان است اما تفاوت هایی نیز دارد.

آلرژی بر اثر قرار گرفتن در معرض یک ماده حساسیت زا رخ می دهد، در حالی که سرماخوردگی یک عفونت ویروسی می باشد. آلرژی درمان قطعی و دائمی ندارد و ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا درمان شود، اما درمان سرماخوردگی با استراحت، مصرف مسکن و داروهای سرماخوردگی حاصل می شود. همچنین مصرف داروهای آنتی هیستامین، اسپری بینی، ضد احتقان‌ ها و جلوگیری از قرار گرفتن در مقابل عوامل حساسیت ‌زا، می تواند به درمان آلرژی کمک کند.

 

مقایسه علائم آلرژی با سرماخوردگی

-        در سرما خوردگی گاهی اوقات بدن درد رخ می دهد در حالی که آلرژی بدن درد ندارد.

-         سرفه، احساس ضعف و خستگی، عطسه، آبریزش بینی و گرفتگی بینی از علائم مشترک بین آلرژی و سرماخوردگی می باشد که می تواند در هر دو رخ دهد.

-        تب از علائمی است که اغلب در سرماخوردگی خود را نشان می دهد اما علائم آلرژی شامل تب نمی شود.

-        خارش و قرمزی چشم بیشتر در آلرژی اتفاق میفتد اما می تواند در سرماخوردگی نیز رخ دهد.

-        احتمال گلودرد در سرماخوردگی بسیار بیشتر از آلرژی می باشد.       

 

تشخیص آلرژی و سرماخوردگی

درصورتی که علائم سرماخوردگی بسیار شدید باشد، به طور مثال اگر فرد دارای تب بالای 38 درجه باشد، باید حتما به پزشک عمومی مراجعه کند و به تجویز او، آنتی بیوتیک مصرف نماید. برای پیشگیری از سرماخوردگی می توان دارو و شربت های تقویت سیستم ایمنی بدن را استفاده کرد. نمونه ای از این دارو را در پیج اینستاگرام داروخانه دکتر رضوی پور می توانید مشاهده کنید.

برای تشخیص آلرژی، فرد باید به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی یا متخصص آلرژی مراجعه کند و پزشک متخصص با مشاهده علائم می تواند آلرژی را تشخیص دهد و داروهایی را برای کنترل و درمان آن تجویز کند. همچنین برای تشخیص آلرژی، می توان از تست های آلرژی نیز استفاده کرد.

 

مقایسه داروهای مورد استفاده در آلرژی و سرماخوردگی

برای درمان سرماخوردگی معمولا از داروهای مسکن‌ مانند استامینوفن و ایبوپروفن، شربت سرماخوردگی، شربت سرفه و اسپری ‌های ضد احتقان بینی استفاده می شود. فرد بیمار ضمن مصرف دارو، باید رعایت های لازم را در خانه انجام بدهد که شامل استراحت کردن به مقدار کافی، نوشیدن مایعات، غرغره کردن آب نمک، خودداری از مصرف کافئین و استفاده از دستگاه بخور می باشد.

اولین قدم برای درمان آلرژی، دور شدن از عوامل حساسیت‌ زا می باشد. اگر علائم آلرژی شدید باشد فرد می تواند از داروهایی مانند آنتی ‌هیستامین‌ ها که شامل فکسوفنادین، ستیریزین یا دیفن هیدرامین می شوند، استفاده کند. همچنین از داروهای ضد احتقان‌ ها مانند سودو افدرین، گوایفنسین و سودوافدرین و لوراتادین، قطره‌های چشمی و کورتیکواستروئیدهای بینی نیز می توان استفاده کرد.

 

آیا آلرژی یا سرماخوردگی می توانند خطرناک باشند؟

حال می دانید که تشخیص آلرژی و سرماخوردگی با علائم بسیار مشابه ای که دارند، کمی سخت است؛ آلرژی اگر علائم شدیدی داشته باشد، می‌تواند در بدن منجر به یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی بشود که سلامت فرد را به خطر می اندازد و علائم تنگی نفس، از دست دادن هشیاری، افت فشار خون، تهوع، استفراغ و بثورات پوستی دارد.

سرماخوردگی سبب تجمع ویروس‌ ها و باکتری ‌ها در سینوس ‌ها و مجاری تنفسی می شود که می تواند به عفونت‌ های جدی تبدیل شود و سلامتی فرد را تهدید کند. در حالت کلی باید درمان آلرژی و سرماخوردگی را جدی گرفت و حتما به پزشک مراجعه کرد، مخصوصا اگر علائم شدید باشند.

 

2022-11-20T12:01:00+03:30
آلرژیچیست؟انواعودرمانآن

آلرژی چیست؟ انواع و درمان آن

آلرژی واکنش سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی می باشد و می تواند علائم کم یا زیادی داشته باشد. در صورتی که شدت علائم آلرژی زیاد شود، می تواند سلامت بدن را به خطر بیندازد؛ لذا تشخیص نوع آلرژی و درمان آن بسیار مهم است. در این مقاله در مورد آلرژی، انواع آلرژی و راهکارهای مختلف برای کنترل و درمان آن، سخن گفته ایم.

 

آلرژی چیست ؟

وقتی سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی واکنش نشان می دهد، آلرژی یا حساسیت اتفاق میفتد. در این حالت، سیستم دفاعی بدن به علت تشخیص یک آلرژن مضر، آنتی بادی تولید می کند و واکنش آن می تواند سبب التهاب پوست، سینوس ها، مجاری تنفسی یا دستگاه گوارش شود. خیلی از افراد آلرژی را با سرماخوردگی اشتباه می گیرند؛ می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله تفاوت آلرژی و سرماخوردگی مراجعه کنید.

شدت واکنش ها و علامت های سیستم عصبی بدن در افراد مختلف، متفاوت می باشد و علامت های شدید آلرژی می تواند خطرناک باشد. می توان گفت اکثر آلرژی یا حساسیت ها درمانی ندارند، اما با انجام برخی راهکارها، می توان واکنش ها و علائم آن را کاهش داد.

 

انواع آلرژی

برخی از آلرژی ها فصلی هستند یا در مواقع خاصی رخ می دهد، اما برخی دیگر از آلرژی ها ممکن است همیشگی باشند. انواع مختلف آلرژی به شرح زیر می باشد:

 

حساسیت یا آلرژی فصلی

آلرژی فصلی که به آن رینیت آلرژی یا تب یونجه نیز می گویند، در فصل خاصی رخ می دهد. گرده های گیاهان موجود در هوا، موجب آلرژی فصلی و بروز علائمی مثل عطسه، خارش بینی، چشم یا سقف دهان، آبریزش بینی و قرمزی یا تورم چشم می شوند. این گرده ها با توجه به فصل متفاوت هستند و فصل آلرژی می تواند از اوایل بهار تا اواخر پاییز باشد؛ اما اغلب آلرژی های فصلی در بهار رخ می دهند.

درختان بلوط، نارون، توسکا، افرا، سرو کوهی و زیتون در بهار، علف ‌های هرز مثل چنار انگلیسی، برمودا و تیموتی در تابستان و گیاه راگوید در پاییز موجب ایجاد آلرژی می شوند.

حساسیت غذایی

انسان می تواند نسبت به غذاهای مختلفی، آلرژی داشته باشد؛ برای مثال شیر، تخم مرغ، قارچ، بادنجان، کیوی، ماهی و سویا مواد غذایی حساسیت ‌زا محسوب می ‌شوند. از علائم آلرژی غذایی می توان به سوزن سوزن شدن لب ‌ها، تورم لب، صورت، زبان یا گلو، آنافیلاکسی و کهیر اشاره کرد که با مصرف یک نوع ماده غذایی حساسیت زا ایجاد می شوند. آلرژی غذایی ممکن است تا چند دقیقه و یا چند ساعت پس از مصرف ماده غذایی حساسیت زا رخ دهد.

حساسیت یا آلرژی به نیش حشرات

حشراتی مانند زنبور سرخ و زنبور زرد و مورچه آتشین می توانند حساسیت و آلرژی ایجاد کنند. حتی حشراتی که نیش ندارند، مانند سوسک ‌ها یا مایت ‌های غبار خانگی نیز ممکن است حساسیت زا باشند و ممکن است سبب ابتلا به بیماری‌ هایی نظیر آسم بشوند. از مهم ترین علائم آلرژی به نیش حشرات، تورم در محل نیش‌، خارش یا کهیر در سراسر بدن، سرفه، گرفتگی قفسه سینه، تنگی نفس و خس خس سینه می باشد.

حساسیت دارویی

آلرژی دارویی با عوارض داروها متفاوت است و تنها در افراد کمی اتفاق میفتد. همچنین تشخیص علت آلرژی به دارو بر اساس سابقه و علائم بیماری فرد صورت می ‌گیرد و حتی ممکن است انجام آزمایش پوست، لازم و ضروری باشد. علائم های آلرژی دارویی کهیر، خارش پوستی، راش، تورم صورت، خس خس سینه و آنافیلاکسی می باشند. لازم به ذکر است که معمولا پنی سیلین و آسپرین شایع‌ ترین آلرژی های دارویی را ایجاد می کنند.

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک یا اگزما مقاومت پوست را در برابر عوامل محیطی کم می کند و سبب آسیب دیدن پوست می شود که خشکی پوست یکی از شایع ‌ترین علامت درماتیت آتوپیک می باشد. از نشانه های مهم دیگر این بیماری می توان به خارش، قرمزی پوست و پوسته پوسته شدن آن اشاره کرد. اسانس ‌ها و مواد نگهدارنده ‌ای که در برخی از محصولات آرایشی استفاده می ‌شوند، می توانند باعث بروز واکنش ‌های آلرژیک شوند. می توانید برای مطالعه ی بیشتر در مورد اگزما، مقاله درمان اگزمای پوستی در فصل پاییز را بخوانید.

حساسیت به حیوانات خانگی

بعضی از افراد ممکن است به پروتئین ‌های موجود در سلول ‌های پوست، بزاق یا ادرار حیوانات خانگی، حساسیت داشته باشند که حتی می تواند منجر به آسم شود. عطسه، سرفه، آبریزش بینی، خارش چشم و خارش بینی علائم آلرژی به حیوانات خانگی می باشند.

حساسیت به لاتکس از انواع حساسیت

اگر بدن فرد لاتکس را با یک ماده مضر اشتباه بگیرد، به آن حساسیت نشان می دهد و سبب ایجاد خارش پوست، کهیر یا حتی آنافیلاکسی می شود. اگر فرد به لاتکس حساسیت داشته باشد، بهتر است از تماس با آنها خودداری کند زیرا آلرژی به لاتکس می ‌تواند خطرناک باشد.

 

درمان آلرژی

همان طور که گفتیم آلرژی درمان به خصوصی ندارد و فقط می توان آن را کنترل کرد و کاهش داد. برخی از آلرژی ها ممکن است به مرور زمان در کودکان رفع شوند اما برای برخی دیگر از آلرژی ها، می توان از داروهای آلرژی که توسط پزشک متخصص تجویز می‌ شود استفاده کرد.

چه کودکان و چه بزرگسالان می توانند با انجام تست آلرژی، نوع آن را تشخیص دهند و به درمان آن اقدام کنند. به طور کلی دارودرمانی، ایمونوتراپی، تغییر در محل و محیط زندگی و تغییر در رژیم غذایی به بهبود آلرژی کمک می کند.

 

قرص آلرژی و حساسیت

داروهای ضد حساسیت زیادی هستند که می توانند علائم آلرژی را کاهش دهند، برخی از پزشکان داروهایی مثل هیدروکسی زین به عنوان ضد حساسیت، ایروکاست برای آسم و آلرژی و سیتریزین داروی آلرژی را تجویز می کنند. همچنین داروهای زادیتن، کتوتیفن، ترفنادین، لوراتادین و آستمیزول نیز برای کاهش آلرژی مصرف می شوند.

داروهای ذکر شده می تواند علائم آلرژی را کاهش دهد و کمک کننده باشد، هر چند دقت داشته باشید که برای مصرف هر گونه دارو، باید ابتدا به پزشک مراجعه کنید و به تجویز او عمل کنید.

 

قرص ضد حساسیت پوستی

زمانی که بدن با عامل حساسیت زا مواجه می شود، هیستامین در بدن ترشح می شود که داروی آنتی هیستامین می تواند اثرات هیستامین یا علائم آلرژی را کاهش دهد. همچنین فکسوفنادین، لوراتادین و ستیریزین از جمله آنتی هیستامین هایی هستند که می توانند مفید واقع شوند. اما باز هم تکرار می کنیم که برای مصرف هر گونه دارو، بهتر است اول با پزشک خود مشورت کنید. انواع داروهای آلرژی و حساسیت را می توانید از داروخانه رضوی پور تهیه کنید.

 

تغییر در رژیم غذایی برای درمان آلرژی

برخی از راهکار های زیر ممکن است به کاهش علائم آلرژی کمک کند:

-        نوشیدن چای سبز هر روز صبح، چرا که چای سبز حاوی آنتی هیستامین طبیعی می باشد.

-        در فصل گرده افشانی گل ‌ها مثل بهار یا پاییز، غذا های پرادویه درست نشوند.

-        هر روز میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل مصرف شود.

-        باید وزن را کنترل کرد زیرا چاقی احتمال آسم و آلرژی را افزایش می‌ دهد.

-        کاهش استفاده از نمک در رژیم غذایی، سبب بهبود عملکرد ریه می شود.

-        مصرف میوه ‌های استوایی، اسید های چرب امگا ۳، پیاز و پروبیوتیک‌ هایی همچون ماست می تواند در درمان و کنترل آلرژی موثر باشد.

 

2022-11-20T11:40:00+03:30
تفاوتپنوصابونچیست؟

تفاوت پن و صابون چیست؟

می دانید که استفاده از شوینده نا مناسب برای پوست، ممکن است اثرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد؛ لذا انتخاب شوینده خوب بسیار مهم است. پن و صابون شوینده های صورت می باشند که هر کدام ویژگی های خود را دارند. از آنجایی که ظاهر پن و صابون کاملا شبیه هم می باشد، سوالی که مطرح می شود، این است که تفاوت میان این دو محصول چیست؟ آیا مصرف پن عوارض کمتری نسبت به مصرف صابون دارد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا پن، صابون و تفاوت میان آن ها را به طور کامل توضیح دهیم.

 

صابون چیست؟

در جهت سالم ماندن و حفظ درخشش پوست، باید به آن رسیدگی مداوم شود، به ویژه برای شستشوی پوست صورت، باید از شوینده ای خاص استفاده کرد؛ چرا که پوست صورت انسان نسبت به قسمت های دیگر، نازک تر است. این پوست به طور طبیعی اسیدی می باشد و سطح PH پوست صورت باید بین ۴ تا ۶.۵ باشد.

صابون یک شوینده پوست می باشد که از نظر شیمی، به عنوان یک اسید چرب شناخته می شود. در واقع صابون از چربی، روغن و اسید های چرب تشکیل شده است و حالت قلیایی دارد. صابون چربی ها و آلودگی ها را از روی سطح پوست صورت از بین می برد.

همانطور که گفتیم صابون حالت قلیایی دارد و این حالت با PH پوست سازگار نیست؛ لذا در زمان شستشو با صابون، حتی چربی های طبیعی پوست نیز از بین می روند. این مسئله باعث می شود به مرور چربی طبیعی پوست کاهش و خشکی آن افزایش یابد. می توانید برای خرید صابون در دارخونه رضوی پور بر روی لینک کلیک کنید.

 

پن صورت چیست؟

پن از لحاظ ظاهری مانند صابون می باشد اما ساختار آن ها با هم فرق دارد. پن از ترکیباتی با روغن ساخته شده است که آب را دفع می‌ کند و با احاطه کردن کثیفی یا آلودگی موجود روی پوست، آن ها را توسط آب پاک می کند. همچنین پن فاقد اسانس و پارابن است و اغلب PH بکار رفته در آن، کمتر از ۶ و نزدیک به PH طبیعی پوست انسان است.

به طور کلی پن به گونه ای ساخته شده است که رطوبت و چربی طبیعی پوست را از بین نبرد و حتی سبب ترمیم و آبرسانی پوست شوند و ظاهری سالم‌ تر و زیبا تر برای پوست به ارمغان بیاورد. پن ‌ها هم به صورت جامد و هم به صورت مایع تولید می ‌شوند. انواع پن شامل پن مخصوص پوست چرب، پن مخصوص پوست خشک، پن مخصوص پوست حساس، پن مخصوص پوست نرمال و پن لایه ‌بردار و روشن کننده می باشد. می توانید برای خرید پن در دارخونه رضوی پور بر روی لینک کلیک کنید.

 

تفاوت پن و صابون

گفتیم پن و صابون شوینده های پوست هستند که چربی ها و آلودگی ها را از بین می برند و از لحاظ ظاهر به هم شبیه هستند. حال از تفاوت های اساسی آن ها صحبت می کنیم:

 

توجه به نوع پوست در انتخاب پن و صابون

همانطور که گفتیم پن ها انواع مختلف دارند و برای انواع پوست تولید می ‌شوند. در صورتی که فرد پوست خیلی چرب یا خیلی حساس که تبدیل به اگزما شده است را هم داشته باشد، باز می تواند پن مورد نیاز خود را بخرد. اما صابون فقط برای پوست ‌های نرمال است و انواع مختلفی ندارد.

بعد از استفاده از صابون، در نگاه اول به نظر می رسد پوست نسبت به زمانی که با پن شسته شده است، تمیز تر است اما بعد از گذشت مدت زمان کمی، پوست دوباره چرب و براق می شود؛ در حالی که بعد از استفاده از پن، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا پوست دوباره آماده ی شستن شود، چرا که پن چربی های طبیعی پوست را حفظ می کند.

همچنین بعد از مصرف صابون، پوست حالت کشیدگی دارد؛ در مقابل، بعد از مصرف پن، پوست نرمی و لطافت خود را حفظ می کند و خشک نمی شود.

 

فرق PH صابون و پن

از آنجایی که صابون حالت قلیایی دارد و PH آن با پوست طبیعی انسان سازگار نیست، با مصرف صابون، تمام چربی های موجود بر روی پوست و حتی چربی طبیعی پوست پاک می شود؛ که در نهایت می توان گفت صابون حالت اسیدی پوست و تنظیم آن بر هم می ‌زند. در حالی که پن تمامی چربی ها و آلودگی ها را از سطح پوست پاک می کند و چربی ‌های مفید روی پوست را هم حفظ می ‌نماید؛ در نتیجه رطوبت پوست از بین نمی ‌رود و پوست همچنان احساس نرمی و لطافت دارد.

 

ترکیبات بکار رفته در صابون و پن

صابون با قدرت شویندگی بالای خود، در واقع از تجزیه روغن ‌های گیاهی و حیوانی تولید می شود اما با گذر زمان موجب خشک شدن پوست می گردد. با استفاده از صابون ها، کلاژن پوست تجزیه می شود و این امر سبب کاهش مقاومت پوست در برابر آسیب‌ هایی همچون باکتری ‌ها می شود. همچنین ممکن است بعد از مصرف صابون، پوست دچار جوش، لک، پوسته پوسته شدن، اگزما و خشکی بیش از حد شود. به دلیل اینکه صابون تمامی چربی های طبیعی پوست را از بین می برد، بعد از مصرف آن، پوست چربی بیشتری تولید می کند و براق می شود.

در مقابل صابون، پن به حفظ سلامت و ملایمت پوست کمک می کند. پن ها سورفکتانت و اسیدیته ‌ای مناسب برای پوست دارند و فاقد مواد قلیایی هستند. بعد از مصرف پن، پوست به خشکی بیش از حد دچار نمی شود و لازم به ترشح چربی زیادی ندارد. در واقع پن ‌ها موجب حفظ ساختار طبیعی و سلامت پوست می شوند.

 

طرز استفاده از پن و صابون

به طور کلی بهتر است روزانه دو بار پوست شسته شود، یک زمان صبح بعد از بیدار شدن از خواب و زمان دیگر شب قبل از انجام مراقبت های پوستی. البته برای پاکسازی آرایش نیز می توان از پن یا صابون استفاده کرد. برای استفاده از هر دو، در ابتدا پوست را باید با آب ولرم خیس کرد و با کف حاصل از پن یا صابون، پوست را شستشو داد.

 

از بین پن و صابون، کدام یک برای پوست مناسب تر است؟

اگر بخوایم یک جمع بندی کلی انجام دهیم، پن بهتر از صابون است و خاصیت شویندگی ملایم تری دارد. لذا برای استفاده روزانه، پن مخصوص پوست خود را پیشنهاد می کنیم. همچنین از پن ها برای کنترل و درمان اگزمای پوستی در فصل پاییز نیز استفاده می شود.

در نظر داشته باشید که در حالت کلی صابون برای شستشوی صورت توصیه نمی شود اما بعضی شرکت ها با اضافه کردن ترکیبات خاص به صابون ها، PH آن را به حد مطلوب می رسانند و می توان از آن به عنوان یک شوینده روزانه مناسب برای پوست استفاده کرد.

انواع پن و صابون را می ‌توانید از داروخانه رضوی پور تهیه کنید.

 

2022-11-20T11:25:00+03:30
درماناگزمایپوستیدرفصلپاییز

درمان اگزمای پوستی در فصل پاییز

اگزمای پوستی در فصل پاییز یکی از شایع ترین مشکلات برای بسیاری از افراد می باشد. علائم اگزما زبری، خارش، قرمزی و سوزش پوست است که ممکن است آزاردهنده و اذیت کننده شوند. مانند هر بیماری پوستی دیگری، راه حل هایی برای کنترل و درمان اگزما وجود دارد؛ اما راهکار های درمان اگزمای پوستی چیست؟ از چه محصولاتی برای درمان اگزمای پوستی می توان استفاده کرد؟ در این مقاله در مورد اگزمای پوستی در فصل پاییز، علائم آن و راه های پیشگیری و درمان آن سخن گفته ایم.

 

اگزما چیست؟

اگزما یا درماتیت آتوپیک، یک بیماری پوستی می باشد که پوست را مزمن، خشک، خارش دار و حساس می کند. کودکان و بزرگسالان می توانند به اگزمای پوستی دچار شوند، حتی ممکن است ریشه ژنتیکی داشته باشد. به طور کلی اگزمای پوستی در افرادی که آلرژی دارند بیشتر دیده می شود. می توانید در مورد آلرژی در مقاله آلرژی چیست؟ انواع و درمان آن مطالعه کنید.

اگزمای پوستی به صورت لکه‌ های قرمز خارش ‌دار، خشک و پوسته پوسته خود را نشان می دهد و پوست را دچار خارش، سوزش، التهاب و قرمزی می کند. گردن، آرنج و پشت زانوها، بیشترین نواحی در بدن هستند که علامت های اگزما را نشان می دهند. همچنین ابتلا به عفونت در نواحی که دچار اگزما هستند، بیشتر است.

 

علائم اگزمای پوستی

همانطور که گفتیم اگزما پوست را خارش دار می کند و خارش شایع ترین علائم این بیماری پوستی می باشد. شدت این خارش می تواند زیاد، کم یا متوسط باشد. اگر شدت خارش زیاد باشد، پوست به شدت ملتهب می شود و ممکن است خونریزی داشته باشد. قبل از ملتهب شدن پوست باید درمانی مناسب برای اگزما صورت گیرد.

به طور کلی علائم اگزمای پوست به شرح زیر است:

-        خشک و حساس شدن پوست

-        قرمز و ملتهب شدن پوست

-        خارش شدید پوستی

-        لکه ‌های تیره ‌رنگ روی پوست

-        لکه ‌های زبر

-        پوسته پوسته شدن پوست

 

علت افزایش اگزمای پوستی در فصل پاییز

می توان گفت علت اصلی اگزما مشخص نیست و گاهی اوقات فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن در پاسخ به عوامل ناشناخته و محرک‌ های خارجی را دلیل اگزما می دانند. همانطور که گفتیم اگزما بیشتر در خانواده هایی دیده شده است، که علائم آلرژی و آسم دارند.

در فصل پاییز، به علت اینکه هوا شروع به سرد شدن می کند و وزش باد و پراکنده شدن گرده گل ‌ها در هوا افزایش می یاد؛ احتمال دچار شدن به اگزمای پوستی در فصل پاییز بیشتر است. همچنین زیاد دوش آب گرم گرفتن در فصل پاییز، چربی پوست را از بین می برد و باعث افزایش خشکی پوست می شود و همین مسئله می تواند احتمال اگزما را بیشتر کند.

 

درمان اگزما

در فصل پاییز که هوا کم کم سرد می شود، اگزما می تواند بسیار آزاردهنده باشد، از این رو باید آن را درمان کرد. می توان گفت هنوز یک درمان قطعی برای اگزمای پوستی در فصل پاییز نداریم اما روش هایی برای کنترل اگزما موجود است که مانع از پیشرفت آن می شود.

درمان کلی اگزمای پوستی ممکن است چندین ماه طول بکشد. اولین و رایج ترین راهکار برای درمان و کنترل اگزمای پوستی، مرطوب نگه داشتن پوست می باشد. همچنین باید همواره از شوینده هایی استفاده کرد که با پوست سازگاری لازم را دارند و پوست را خشک نمی کنند. می توانید برای خرید کرم مرطوب کننده و شوینده های پوست از داروخانه رضوی پور کلیک کنید. در صورت موفق نبودن این راهکار برای درمان اگزما، باید به دنبال راهکار های دیگر رفت.

 

درمان دارویی اگزما

پماد های زیادی برای درمان و مهار اگزما وجود دارند؛ اغلب کرم های کورتیکواستروئیدی یا همان داروهای کورتونی که به سرعت جذب پوست می شوند و به تسکین خارش و قرمزی کمک می کنند، برای کنترل اگزما پیشنهاد می شود. همچنین مصرف بیش از حد این کرم، پوست را نازک می کند و عوارض پوستی دارد؛ لذا باید به موقع و دقیق استفاده شود.

 

مصرف آنتی بیوتیک

اگر اگزمای پوستی در فصل پاییز یا فصل های دیگر، آنچنان شدید شود که به عفونت دچار گردد، باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کرد.

 

تجویز قرص

پزشک ممکن است برای کنترل التهاب ناشی از اگزما، قرص‌ و داروهای خوراکی تجویز کند؛ داروهایی مانند: سیکلوسپورین، متوترکسات، پردنیزون، مایکوفنولات و آزاتیوپرین. این قرص ها هم مانند پماد های دارویی عوارضی دارند و نباید در مدت زمان طولانی از آن ها استفاده کرد. درصورتی که اگزما خیلی خیلی شدید باشد، داروهای بیولوژیک تزریقی توسط پزشک ممکن است تجویز شود که موثر هستند.

 

نور درمانی برای اگزما

اگر اگزمای پوستی با هیچ کدام از درمان های موضعی رفع یا کاهش نیافت، نور درمانی پیشنهاد می شود. در نور درمانی، پوستی که دچار اگزما شده است را در معرض مقادیر کنترل شده اشعه ماورا بنفش قرار می دهند. همانند روش های دیگر هم نور درمانی عوارضی دارد و ممکن است سبب پیری زودرس و بروز سرطان پوست شود؛ بنابراین این روش بسیار پیشنهاد نمی شود.

 

پیشگیری از اگزمای پوستی در فصل پاییز

هرچند که شرایط و هوای فصل پاییز سبب افزایش بروز اگزمای پوستی می شود، اما می توان با راهکار های زیر تا حدودی از ابتلا به اگزمای پوستی در فصل پاییز پیشگیری کرد:

-        تعداد دفعات شستشوی پوست با آب و صابون باید به حداقل برسد.

-        به جای صابون بهتر است از پن مناسب با پوست خشک و حساس استفاده شود. برای مطالعه ی بیشتر در مورد پن و صابون، می توانید مقاله تفاوت پن و صابون چیست؟ را از سایت ما بخوانید.

-        برای مرطوب شدن محیط، هر ۳ ساعت یکبار دستگاه بخور سرد به مدت حدود ۱ ساعت باید روشن باشد.

-        برای شستشوی پوست باید از آب ولرم استفاده شود چرا که با استفاده از آب خیلی داغ، چربی پوست از بین می رود و با استفاده از آب خیلی سرد، خشکی پوست افزایش می یابد.

-        باید از کرم مرطوب کننده ‌ای که معطر نیست برای اگزمای پوستی استفاده کرد.

-        اگر فرد دچار اگزما آلرژی دارد، باید از خوردن مواد غذایی حساسیت ‌زا مانند بادام زمینی، فلفل، ادویه، آجیل، تخم مرغ و ... جلوگیری کند.

-        اگر اگزما در ناحیه دست ظاهر شده است، بهتر است فرد پس از زدن کرم مرطوب کننده یک دستکش نخی بپوشد. حتی اگر فرد قصد شستشوی ظروف را دارد، باید دستکش شستشوی ظرف را روی دستکش نخی بپوشد و بعد ظروف را بشوید. به طور کلی هرچه ناحیه مبتلا به اگزما با مواد شوینده کمتر در تماس باشد، خشکی پوست کمتر خواهد شد.

 

کلام آخر

بسیاری از افراد، مخصوصا در فصل پاییز، به اگزمای پوستی دچار می شوند و با مراقبت صحیح از پوست و مصرف محصولات مختلف می توانند به کاهش و درمان اگزمای پوستی در فصل پاییز کمک کنند.

برای مشاهده مراقبت های صحیح از پوست برای درمان اگزمای پوستی، می توانید به پست مربوطه در پیج داروخانه رضوی پور مراجعه کنید.

 

2022-11-20T11:04:00+03:30
صفحه 1 از 2 صفحه